TR | EN
BTSOBEBKA


UTİB destekledi, Türkiye aktif karbon kumaş üreticisi oldu

İnovatif proje, üretim maliyetini 10’da 1’ine düşürdü

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarı’na sunulan inovatif proje hayata geçti, Türkiye aktif karbon kumaş üreticisi oldu.

UTİB’in Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine katılan Doç. Dr. Numan Hoda’nın projesi, Türkiye’ye aktif karbon kumaş üretimini kazandırmanın yanısıra, üretim maliyetini 10’da 1’ine düşürdü.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Proje Pazarı etkinliklerine başlarken, orta vadede bu tarz sonuçlar çıkacağını biliyorduk. İnovasyon ve Ar-Ge ısrarımız sürecek.”

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 6. Ar-Ge Proje Pazarlığı etkinliğine hazırlanırken; daha önce etkinlikte sunulmuş projelerden birinin hayata geçirilmesi motivasyonu artırdı. 2010 yılında yapılan proje pazarına katılan ve aktif karbon kumaşların kullanımı konusunda sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Numan Hoda, Sanayi Bakanlığı’ndan aldığı destekle kendi işletmesini kurdu ve dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşları, Türkiye’de ilk kez üretmeyi başardı.

Aktif karbon kumaşlarla doktora yaparken tanıştığını, projesini UTİB Proje Pazarı’nda sunma fırsatını bulduğunu anlatan Numan Hoda, Sanayi Bakanlığı’nın verdiği Tekno Girişim Sermaye Desteği’nden yararlanarak aktif karbon kumaşı üretecek tesisi kurduğunu söyledi. Hoda, uyguladığı yöntemle üretimi emsallerinden çok daha ucuza, 10’da 1 maliyetle gerçekleştirdiğini bildirdi.

Numan Hoda’nın verdiği bilgiye göre; Türkiye’de ilk kez üretilen aktif karbon kumaşlarla üretilen solunum maskeleri, benzerlerinden farklı olarak sadece partiküllerin değil; tüm moleküler gaz ve kokuların girmesini de engelliyor. Aktif karbon kumaşlar, karbon içeriğinin arıtma ve saflaştırma özelliğinden yararlanıyor.

Maliyeti 10’da 1’ine düşürdü

Doç. Dr. Hoda, ABD’den metrekaresini 160 dolara incelemek için satın aldığı kumaşı hiç unutamadığını belirterek; “Şimdi aynı kumaşı 10’da bir fiyata üretiyorum. Şirketim 2013 yılında kayda değer ürün üretimi gerçekleştirerek önemli bir miktarda ciro yapmıştır. 2014 yılında üretim kapasitesini arttırmak üzere yeni fabrika kurmayı planlıyoruz. Ayrıca 2014 yılında Almanya ve Amerika’ya ürün vermek üzere anlaşmalar yaptık” diye konuştu.