TR | EN
BTSOBEBKA


2011 Etkinliği


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe
III. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Etkinliği

Tarih10-11 Şubat 2011 (Perşembe-Cuma)
YerUİB Yerleşkesi
OrganizatörUTİB (Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği)
Proje Önerisi Kategorileri Akıllı giysiler ve fonksiyonel tekstiller
Teknik tekstiller
Konvansiyonel tekstiller ve diğer
Sunulan Proje Önerisi144
Etkinliğe Katılan Ülke Sayısı12
Organizasyon OtağıBEBKA(Bursa Eskişehir Bilimsel Bilecik kalkınma Ajansı)
Destekleyen KurumTÜBİTAK (Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu)
İşbirliği Protokolü İmzalanan Kurumlar Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
BUTEKOM (Bursa Tekstil & Konfeksiyon AR-GE Merkezi)
İşbirliği Yapılan Kurumlar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
TTGV
Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi
ÖdüllerTeknik Tekstiller
1.”Siklodekstrin Fonksiyonlu Nanolif Üretimi: Nanotekstil Ve Nanofiltrasyon Uygulamaları”; Fatma Kayacı, Aslı Çelebioğlu, Tamer Uyar
2. “Elektro-Üretim Yöntemiyle Nanolif Yara Örtücü Üretimi”; Zeliha Doğan, Emre Kıyak, Ertan Öznergiz, Ali Demir.
3. “Mıknatıslı Saçtırma Yöntemi Kullanarak Emr Koruma Etkili Yüzey Eldesi”;Semiha Eren, Yusuf Ulcay.

Akıllı Giysiler Ve Fonksiyonel Tekstiller
1. “Tekstil Uygulamaları İçin Isı Depolama Özellikli Mikrokapsül Üretimi”; Cemil Alkan, Sennur Alay.
2. “Kan Dolaşımını Arttırıcı Özelliğe Sahip Tekstil Yapıları Tasarımı Ve Geliştirilmesi”; Nida Yıldırım, Gamze Okyay, Esra Akgül.
3. “Enerji Absorpsiyon Uygulamaları İçin Yüksek Rezilyanslı Karbon Nanotüp Halı Uygulamaları”; Philip Bradford.

Konvansiyonel Tekstiller Ve Diğer
1. “ElectrodıalysısAndIon Exchange ForDyeRecyclingAndWasteReduction”; Duane Mazur, Bayram Arman.
2. “Prediction Of DyeExhaustionViaThermal Analysis”; Melih Günay, WarrenJasper.
3. “Sodyum Borhidrür İle Küp (Indantren) Boyamada Renk Veriminin Ve Tekrarlanabilirliğin Artırılması”; Mehmet Kanık, Duygu Yılmazer.

AR-GE ÖNCÜLERİ ÖDÜLLERİ
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 50 ve üstü personel çalıştıran AR-GE Merkezi desteği alan 7 firmaya
”Ar-Ge Öncüleri Ödülleri” kategorisinde ödül alan firmalar şunlar:
Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.,
Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş,
Sun Holding A.Ş.,
Intersource Tekstil ve Konfeksiyon San. ve Tic. A.Ş.,
Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.,
Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. A.Ş.,
Aksa Akrilik Kimya San. A.Ş

AR-GE ÖDÜLLERİ
TÜBİTAK, TEYDEB ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 4 ve daha fazla proje yazıp destek alan 10 firmaya verilen
“Ar-Ge Ödülleri” kategorisinde ödül alan firmalar şunlardır:
Gap Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A.Ş.,Lafer Tekstil Makina San. ve Tic. A.Ş.,
Flokser Tekstil San. ve Tic. A.Ş.,
Lafer Tekstil Makina San. Ve Tic. A.Ş.,
Hemaks Halı ve Tekstil Mak. San. ve Tic. A.Ş.,
Polteks Tekstil Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.,
Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.,
Funika İplik Dok.Teks. Boyama, Kon. Paz. San. ve Tic. A.Ş.,
Setaş Kimya San. A.Ş.,
Korteks Mensucat San. ve Tic. A.Ş.,
Karsu Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

Program10 Şubat 2011 Perşembe
10:00–10:30 : Açılış Konuşmaları
UTİB Başkanı, İbrahim BURKAY
TİM Başkanı, Mehmet BÜYÜKEKŞİ
Bursa Valisi, Şahabettin HARPUT
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan
10:30 –13.00 :Panel Konusu: AR-GE VE İNOVASYON
Moderator Nur Onur
ValeriaCasey, Dijital Guru,Tasarımcı
Alphan Manas, Türkiye Fütüristler Derneği Onursal Başkanı
MichelGuglielmi, Araştırmacı-Tasarımcı
13:00-14:00 : Öğle Yemeği Arası
14:00 –14:45 : Proje Sözlü Sunumları –I
Üniversite-Sanayi-Araştırma Kurumları İkili Görüşmeler
14:45 – 15:00 : Kahve Molası
15:00 – 17:30 : Proje Sözlü Sunumları –II
Üniversite-Sanayi-Araştırma Kurumları İkili Görüşmeler

11 Şubat 2011 Cuma
09:00 – 09:30 : Kayıt
09:30 –11:15 : Panel Konusu: AR-GE VE İNOVASYON
ModeratorProf.Dr.Yusuf Ulcay
HelderRosendo, Portekiz Teknik Tekstiller Merkezi (CITEVE)
Prof. Dr. Peter I. Lelkes, A.B.D.’ninDrexel Üniversitesi
Prof. Dr. Ali DEMİR, ÖSYM Başkanı
09:30: Proje Hazırlama Eğitimleri-I (KOSGEB) (Salon 3)
11:15 –12:00 : Ar-Ge Ödülleri
12:30 – 14:00 : Öğle Yemeği Arası
14:00 – 15:00 : Proje Hazırlama Eğitimleri-I (KOSGEB) (Salon 3)
Tekstilde Su ve Önemi Eğitimi-I (Salon 4)
Kariyer Günleri (Salon 5)
15.00 – 15:15 : Kahve Molası
15:15 – 17:30 : Proje Hazırlama Eğitimleri-II (Örnek Uygulamalar) (Salon 3)
Tekstilde Su ve Önemi Eğitimi-II (Salon 4)
Kariyer Günleri (Salon 5)

Diğer 1. Proje “Poster” Sunumları gün boyu yapıldı.
2. “Sözlü” Proje Sunumu yapmak isteyen akademisyen ve araştırmacıların
sunumları gün içerisinde Salon 2'de 14:00 - 18:00 arası gerçekleştirildi.
3. Fuaye alanında gün boyu TÜBİTAK TEYDEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı,
TTGV, DPT, KOSGEB’in uzmanları proje fon destekleri hakkında ve Fütürist Derneği’nin
uzmanları faaliyetleri hakkında Bilgilendirme Masalarında katılımcıları bilgilendirdi.
4. Türkiye’deki 13 Tekstil Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden en başarılı
üçer kişiden oluşan Öğrenci Topluluğu ile sanayicilerin kariyer saatleri görüşmeleri oturumlarla
eş zamanlı olarak program dahilinde Salon 5'te düzenlendi.
5. Sınırlı sayıda firmaya başvuru sırasına göre “AB Proje Hazırlama Eğitimi” verildi.